ПАМ'ЯТКА ПАСІЧНИКУ

Дата: 09.04.2021 11:49
Кількість переглядів: 622

Фото без опису

ПАМ'ЯТКА ПАСІЧНИКУ

ПАМ'ЯТКА ПАСІЧНИКУ

про порядок реєстрації, розміщення пасіки та вжиття заходів щодо зменшення випадків отруєння бджіл під час проведення обробітків сільськогосподарських угідь пестицидами

 

Необхідні заходи:

 

- пасіка підлягає реєстрації за місцем проживання фізичної особи, яка займається бджільництвом, у сільській  раді один раз на рік заснування пасіки;

- у випадку кочівлі - у сільській раді, на територію якої прибули на кочівлю;

- реєстрація пасіки проводиться на підставі заяви фізичної чи юридичної особи, незалежно від форм власності. У заяві про реєстрацію пасіки зазначаються назва та адреса заявника, кількість бджолосімей;

- під час реєстрації пасіки проводиться її обстеження районним органом державної ветеринарної медицини, дані обстежень заносяться в журнал обліку пасік та в 30-ти денний термін видається  заявнику ветеринарно-санітарний паспорт пасіки, що засвідчує факт її реєстрації та ветеринарно-санітарний стан;

при зміні назви чи адреси пасіки, її власник повинен проінформувати про це районне управління Держпродспоживслужби протягом 10 днів;

- отримати ветеринарне свідоцтво за формою №1 на перевезення бджолосімей на медозбір та запилення сільськогосподарських культур за межі області;

- при отриманні повідомлення від організації про проведення обробітку сільськогосподарських культур пасічник повинен вивезти пасіку в безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін, передбачений обмеженням при застосуванні пестицидів;

- за три дні до проведення обробітку засобами захисту рослин, керівник сільськогосподарського підприємства сповіщає пасічників (населення) цієї місцевості (радіо, преса, подвірні обходи, сільські ради) про місце, терміни і час проведення обробітку, встановлює спеціальні попереджувальні знаки безпеки з указаною датою обробітку с/г угідь;

- в разі не дотримання вимог керівник сільськогосподарського підприємства несе кримінальну відповідальність;

- при розміщенні пасіки на присадибній ділянці (подвір'ї) огорожа повинна бути заввишки не менше 2,5 метрів  для підвищення льоту бджіл.

           

У випадку отруєння бджіл необхідно провести такі дії:

 

Пасічник повинен діяти швидко й оперативно, оскільки через 3-4 дні наявність отрутохімікатів (їх слідів) у відібраних зразках вже можна не знайти (все залежить від його діючих речовин).

           Відповідно до інструкції щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл: Ст.4.7. Про захворювання або загибель бджолиних сімей бджолярі незалежно від форми власності пасік зобов'язані негайно повідомити фахівця ветеринарної медицини, який обслуговує господарство (населений пункт).

Терміново звернутись із заявою у поліцію та до місцевої влади  офіційно з письмовою заявою про отруєння бджіл з проханням про створення відповідної комісії. Голова письмовим розпорядженням створює комісію, яка оглядає пасіку, виявляє причини загибелі бджіл, джерело отруєння та ймовірних винних осіб в загибелі бджіл, оцінює розміри збитків тощо.

           До складу комісії залучають: депутатів місцевої ради, представників служби захисту рослин, Держпродспоживслужби (спеціалістів фіто-санітарного напрямку та ветеринарної медицини), екологічної інспекції, представник сільської ради, господар пасіки, бажано щоб при обстеженні був присутній сам фермер чи його агроном або представник. Під час складання акту комісією необхідна присутність правоохоронних органів, а також необхідно 2 свідки, що не є членами комісії. Дані особи можуть в подальшому бути залучені в якості свідків в суді.

Невідкладне обстеження пасіки комісією із відібранням проб бджіл та рослин із слідами пестицидів (термін відправки проб не повинен перевищувати 2-х діб, а при затримці відправки- заморозити проби терміном не більше 5-7 діб). 

На кожну пасіку комісія складає окремий (індивідуальний) акт який засвідчує отруєння бджіл. В акті комісія зазначає де, коли, в який час, за якої температури, яким ЗЗР оброблялась культура, фазу розвитку рослин на полі і поблизу, характер загибелі бджіл (поодиноке чи масове), ознаки їх отруєння (смерті), ступінь ураження (повна, часткова) у відсотках і силу сімей після отруєння, а також економічна оцінка шкоди від отруєння бджіл пестицидами.

Проби необхідно відбирати комісійно та нумерувати. Відповідальність за правильність відбору лягає на фахівців ветеринарної медицини  ( Держпродспоживслужби) Обов’язковою умовою має бути акт відбору та відбір контрольних зразків не пізніше двох діб від моменту потрави. Проби слід відбирати не менш як у 2-х примірниках (1-й примірник направляти для дослідження, 2-й (і наступні) - як контрольний, зберігати у холодильнику Держпродспоживслужби). Для дослідження в акредитованій лабораторії відбирають проби бджіл (400-500 мертвих (або не менше 50 г), можливо частково живих), 200 г свіжозібраного меду або незапечатаний мед у стільниках (15х15см), перги в стільниках (15х15см). Проби відбирають від 10% сімей з характерними ознаками отруєння, а також установлюють джерело походження отрутохімікатів.

Проби бджіл та бджолопродукції, а також рослин, ґрунту з поля, де проводився обробіток, опечатуються та разом з відповідним актом направляють в акредитовану лабораторію. Патологічний матеріал для дослідження повинен мати супровідний лист, підписаний ветеринарним спеціалістом, який відбирав та запаковував проби.

  При підозрі на отруєння до листа додається акт або копія акта комісії, яка обстежувала пасіку та відбирала матеріал. Супровідний лист повинен мати штамп державної установи ветеринарної медицини. При цьому слід вказувати у супровідних документах діючу речовину (слід з’ясувати в експертів чи зможуть провести дослідження - по телефону). Направляти зазначені зразки слід разом з супровідним листом та актом до Державного науково-дослідного інституту лабораторної діагностики та ветеринарносанітарної експертизи (м. Київ, вул. Донецька, 30, тел.: 044-243-37-54 та 044-243-37-55); Української лабораторії якості і безпеки продукції агропромислового комплексу при НУБіП України (м. Київ, тел.: 044-526-45-02 та 044-527-89-43); Інституту токсикології ім. Ведмідя, (м. Київ, вул. Герої оборони, 6, тел.: 044-526-97-00 та 044-526-96-45).  

В разі необхідності зібрані документи направляють до суду.

Оскільки колективних заяв суд не приймає, позовну заяву в суд треба подати кожному пасічнику в індивідуальному порядку, а отже і збирати необхідні докази, на яких будуть ґрунтуватися позовні вимоги (скористатися послугами юриста або адвоката).

                                            

 

Пам'ятка

Керівнику підприємства про попередження та недопущення отруєння бджіл під час застосуванням пестицидів

     Відповідно до статей 30 та 37 Закону України «Про бджільництво» та «Інструкції щодо попередження ліквідації хвороб і отруєнь бджіл» (затвердженої Наказом Головного державного інспектора ветиренарної  медицини  30 січня 2001 рік  № 9, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2001 року № 131/5322), фізичні та юридичні особи, які застосовують засоби захисту рослин (ЗЗР) для обробки с/г культур, зобов'язані  не пізніше, ніж за 3 доби до початку обробки  сповіщати органи місцевого самоврядування,  населення цієї місцевості (радіо, преса, об'яви, подвірні обходи), пасічників,  пасіки яких розташовані в радіусі 7 км від оброблюваних площ про проведення застосування пестицидів. При цьому необхідно вказати:

1)     точну дату обробки;

2)     територію і культури;

3)     назву препарату;

4)     форму і методи застосування;

5)     ступінь токсичності і строки ізоляції бджіл.

 

Встановлювати  спеціальні попереджувальні знаки безпеки на полях з указаною датою обробітку с/г угідь.  Не допускати обробку квітучих медоносів і  пилконосів під час масового льоту бджіл.

       При використанні  авіації  Замовник авіаційно-хімічних робіт, за 3 доби до початку авіаційних обробок, повинен здійснити такі запобіжні заходи:

а).проінформувати  населення  даної  місцевості  через  засоби             масової  інформації (радіо, пресу, телебачення)  про місце, строки,  термін  проведення  обробок  пестицидами  і агрохімікатами;  про заборону ближче  1км  від місця обробок здійснювати сільськогосподарські та інші роботи, випасати тварин; про необхідність вивезення пасік до іншого місця медозбору на відстані понад  5км  від місць проведення авіаційних обробок сільськогосподарських культур пестицидами, на період до 5 діб;                                                                                              

б) встановити спеціальні попереджувальні знаки безпеки з вказівкою кінцевого строку очікування на відстані 300 м від оброблюваних ділянок, а також дорогах, які ведуть до сільгоспаеродрому або вертодрому.

В разі не дотримання чинних вимог законодавства керівник сільськогосподарського підприємства несе адміністративну та кримінальну відповідальність згідно з пунктами 6.2.1., 6.2.11, ДСП 8.8.1.2.001-98 та розділу 5 Державних санітарних правил авіаційного застосування пестицидів та агрохімікатів в народному господарстві від 18.12.1996р., № 382.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь