ПАМ’ЯТКА ЩОДО ПРОВЕДЕННЯ РОБІТ ПО ОБРОБЦІ ПОЛІВ ПЕСТИЦИДАМИ ТА АГРОХІМІКАТАМИ

Дата: 23.04.2021 12:18
Кількість переглядів: 2594

Фото без опису

Памятка щодо проведення робіт по обробці полів пестицидами та агрохімікатами

З початком сільськогосподарського сезону в приватних домогосподарствах, на присадибних та дачних ділянках господарі висаджують городину, садки та сільськогосподарські культури, застосовують різноманітні засоби захисту рослин, пестициди та агрохімікати. Власники приватних домогосподарств обробляючи  свої посіви пестицидами та агрохімікатами можуть завдати шкоди здоров’ю тих громадян, які проживають поряд.

Найпоширенішим способом застосування пестицидів та агрохімікатів у побуті є обприскування рослин. Деякі господарі поспішають застосувати хімічні препарати для захисту свого урожаю не зважаючи на погодні умови – особливо зараз, коли вітер поривчастий та сухий, підіймає багато пилу і крапель хімічних засобів та переносить їх на великі відстані, завдаючи шкоди як самим працюючим, так і багатьом сусідам. Також проблемою є використання механізованих засобів обприскування на присадибних ділянках, власних городах, що збільшує площу обробки, скорочує час робіт, але при цьому не контролюється дистанція обприскування та ураження сусідніх ділянок.

Щоб уникнути  ризиків нанесення шкоди здоров'ю населення при застосуванні агрохімікатів в сільському господарстві треба дотримуватись вимог державного санітарного та екологічного законодавства. Щоб уникнути прикрих випадків отруєння необхідно суворо дотримуватись правил поводження із пестицидами.

Поводження з пестицидами та агрохімікатами регламентовано законами України «Про пестициди і агрохімікати», «Про захист рослин», «Про бджільництво», Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні, і доповненнями до нього, ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» та ДСП 382-96 «Державні санітарні правила авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України».

. Відповідно до Державних санітарних правил ДСП 8.8.1.2.001-98

«Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» забороняється:

 1.     Застосування пестицидів для захисту зелених насаджень на територіях  лікувально-профілактичних і дитячих установ, спортивних майданчиків, підприємств харчової промисловості, а також усередині густонаселених житлових кварталів.
 2. Застосування пестицидів для захисту зелених насаджень в межах населеного пункту дозволяється тільки з 22:00 до 07:00 ранку, а за межами населеного пункту всі роботи з пестицидами слід проводити в ранкові (до 10) і вечірні (18-22) години при мінімальних висхідних повітряних потоках. Роботи необхідно проводити в безвітряну погоду. При швидкості вітру більше 4 м/с обприскування не допускається.
 3. Перед проведенням обробок об'єктів, розташованих в межі або поблизу населених пунктів, необхідно встановити попереджувальні знаки та оповістити людей про майбутні роботи і строки, протягом яких забороняється перебування людей в обробленій зоні (за два дні до початку захисних хімічних заходів повідомляти сільські ради, пасічників та інших зацікавлених осіб). У період проведення робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи. Місцеве населення повинно бути проінформоване про час і місце запланованих обробок шляхом оголошення по радіо, встановлення попереджувальних написів. Відповідно до судової практики можна стверджувати, що належним повідомленням у випадках використання пестицидів господарствами буде публікація відповідного оголошення у місцевих газетах, або сайті громади. У разі, якщо пестициди було застосовано, але населення та власників суміжних сільськогосподарських угідь попереджено не було та у зв’язку з цим останнім було завдано збитків, потерпілі мають повне право звертатися до суду.
 4. У масштабі населеного пункту забороняється повсюдна, одночасна обробка рослин однотипним препаратом, яка може обумовити масове надходження в атмосферне повітря населених пунктів аерозолю та парів токсиканта. Такі ситуації регулюються календарним графіком робіт, чергуванням асортименту препаратів в період інтенсивних обробок.
 5. Для обробки індивідуальних садів та городів у межах населеного пункту дозволяється застосування тих пестицидів, які дозволені до роздрібного продажу «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» і доповненнями до нього. Рекомендується в межах населеного пункту застосовувати біологічні методи боротьби зі шкідниками.
 6. Забороняється залишати пестициди та отруєні принади без охорони в місцях застосування, на польових станах, індивідуальних господарствах і інших місцях.
 7. До роботи з пестицидами допускаються особи, що пройшли медичний огляд, спеціальну підготовку та мають відповідні посвідчення, допуск та наряд на виконання робіт з пестицидами відповідно до "Порядку одержання допуску (посвідчення) на право роботи, пов'язаної з транспортуванням, зберіганням, застосуванням та торгівлею пестицидами і агрохімікатами" (затверджено Постановою Кабінету Міністрів України N 746 від 18.09.95). Усі роботи з пестицидами і протруєним насіннєвим матеріалом обов’язково реєструються у спеціальних журналах.
 8. В межах населеного пункту дозволяється обприскування ранцевими обприскувачами при швидкості вітру до 4 м/с , а за межами обприскування вентиляторними і штанговими обприскувачами допускається при швидкості вітру до 3 м/с (дрібнокрапельне) і 4 м/с (крупнокрапельне).
 9. У зоні роботи з пестицидами мають бути обладнані місця для відпочинку і споживання їжі, які забезпечуються бачками з питною водою, рукомийником і медичною аптечкою. Це місце повинно розташовуватися не ближче 200 м від межі застосування пестицидів.
 10. До виконання роботи з пестицидами і агрохімікатами не допускаються особи віком до 18 років, вагітні жінки, жінки, що годують дітей особи, що мають медичні протипоказання за станом здоров’я, а також особи, зазначенні у переліку важких робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці, на яких забороняється застосування праці жінок, визначених МОЗ. Діти шкільного та дошкільного віку не допускаються до роботи з пестицидами і на оброблених ними площах.
 11. Керівники фермерських господарств, приватні підприємці зобов'язані надавати в розпорядження працюючих з пестицидами засоби механізації, спеціальний одяг і спецвзуття, засоби захисту рук, органів дихання, зору, проводити навчання правилам техніки безпеки відповідно до вимог ГОСТ 12.0.004-90. Тривалість роботи з пестицидами першого і другого класів небезпеки не повинна перевищувати 4 години, з іншими — 6 годин на добу (з доробкою іншої частини робочого дня на операціях, не пов'язаних із застосуванням пестицидів).

Ключ до безпечного  використання пестицидів та агрохімікатів в сільському господарстві - суворе дотримання  правил  їх внесення.

 

 Дотримуючись вимог природоохоронного законодавства  та правил при транспортуванні, зберіганні та використанні пестицидів та агрохімікатів (Закони України «Про тваринний світ», «Про рослинний світ», «Про пестициди та агрохімікати» виконком Воскресенької сільської ради доводить до відома рішення  Комітету з питань екологічної політики та природокористування Верховної Ради України від 07.04.2021 щодо масової загибелі птахів, в тому числі червонокнижних, на території Херсонської області, зокрема біосферному заповіднику «Асканія-Нова» (далі – Рішення ВРУ), додається.

ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

КОМІТЕТ З ПИТАНЬ ЕКОЛОГІЧНОЇ ПОЛІТИКИ
ТА ПРИРОДОКОРИСТУВАННЯ

РІШЕННЯ

№ 75/3

від 07 квітня 2021 року

 

про лист народного депутата України Овчинникової Ю.Ю.

      Комітет з питань екологічної політики та природокористування розглянув

лист народного депутата України, голови підкомітету з питань лісових ресурсів, об'єктів тваринного та рослинного світу, природних ландшафтів та об'єктів природно-заповідного фонду Овчинникової Ю.Ю. стосовно масової загибелі птахів, в тому числі червонокнижних видів, на території Херсонської області, зокрема біосферного заповідника «Асканія-Нова».

       Голова підкомітету поінформувала про ситуацію, яка склалася на території Херсонської області внаслідок отруєння хімічними засобами захисту рослин червонокнижних птахів.

Протягом тривалого часу співробітники біосферного заповідника «Асканія-Нова» щодня на території та в його околицях знаходять загиблих птахів. Наразі загинуло вже майже 2000 птахів, в тому числі червонокнижних. Дослідження показали, що причиною загибелі птахів стало отруєне зерно, оброблене агрохімікатом бродіфакумом, який використовують для боротьби з гризунами.

       Наразі відкрито 9 кримінальних проваджень за фактом забруднення або псування земель (стаття 239 Кримінального кодексу України) та за фактом службової недбалості (стаття 367 Кримінального кодексу України).

Попередньо, 02 квітня 2021 року, Головою Комітету Бондаренком О.В. та     головою підкомітету Овчинниковою Ю.Ю. була проведена робоча нарада щодо масової загибелі птахів у Херсонській області. У засіданні взяли участь представники Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Голова Херсонської обласної державної адміністрації, керівники ' правоохоронних та державних органів контролю Херсонської області, представники Держпродспоживслужби України, Департаменту захисту довкілля та природних ресурсів обласної державної  адміністрації, Департаменту розвитку сільського господарства та зрошення обласної державної адміністрації, представники Державної екологічної інспекції Південного округу, директор Біосферного заповідника «Асканія-Нова» ім. Ф.Е. Фальц-Фейна НААН України, представники громадськості та науковці.

       Під час засідання Комітету Голова Херсонської обласної державної адміністрації Козир Сергій В’ячеславович повідомив, що за результатами зустрічі було направлено на погодження до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України та Міністерства аграрної політики та продовольства України відлові дні ^документи щодо заборони застосування на території Херсонської області пестициду бродіфакуму (згідно норм статті 49 Закону України «Про тваринний світ»).

        Також Козир С.В. поінформував Комітет про взаємодію Херсонської облдержадміністрації з Управлінням патрульної поліції у Херсонській області в частині обмежувальних заходів з використання отрутохімікатів, а саме - встановлення блокпостів, які не будуть дозволяти техніці виїжджати на поля'та розповсюджувати отруєне зерно. Херсонською облдержадміністрацією має надатися термін аграріям для механічного збору рештків отруйного зерна під наглядом голів об’єднаних територіальних громад та, у разі, якщо таких дій буде недостатньо - розглянути можливість розорювання земель, щоб не дозволити подальшого отруєння птахів.

        Заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Краснолуцький О.О. повідомив, що Міністерством погоджено заборону використання отрутохімікатів на території Херсонської області.

        Присутній на засіданні Комітету прокурор Херсонської області зазначив, що вже встановлені агропідприємства, якими використовують на полях бродіфакум. Наразі в судових органах перебувають клопотання на обшуки цих підприємств.

        Директор заповідника «Асканія-Нова» ім. Ф.Е. Фальц-Фейна НААН України Гавриленко В.С. відмітив, про відсутність законодавчого оперативного контролю, що в свою чергу призводить до «вимирання всього трофічного ланцюга».

         В ході обговорення питання, народні депутати, та члени Комітету наголосили на неприпустимості подальшого використання агрохімікату бродіфакум та відмітили, що будь-яке застосування пестицидів та агрохімікатів має бути безпечним для екосистеми.

          Комітет звертає увагу, що підприємства, установи та організації незалежно від форм власності, а також громадяни, які мають у власності та в користуванні земельні ділянки, повинні дотримуватись вимог природоохоронного законодавства, у тому числі порядку транспортування, зберігання, застосування пестицидів та агрохімікатів (закони України «Про пестициди і агрохімікати», «Про рослинний світ», «Про тваринний світ»).

            В результаті обговорення Комітет відмітив про необхідність звернутися до всіх облдержадміністрацій щодо розгляду питання стосовно заборони застосування пестициду бродіфакуму (згідно норм статті 49 Закону України «Про тваринний світ») спільно з Міндовкілля та Мінагрополітики; звернутися до Офісу Генерального прокурора з проханням взяти під особистий контроль 9 кримінальних проваджень, які наразі відкриті у Херсонській області за фактом загибелі птахів; підготувати зміни до законодавства та підзаконних актів щодо обмеження використання пестицидів та агрохімікатів в межах природно- заповідного фонду й інших природоохоронних територій, зокрема встановлення відповідних охоронних зон, а також створення дієвих механізмів запобігання загибелі диких тварин та знищення територій, що перебувають у природному стані при веденні сільськогосподарських робіт.

 

За результатами обговорення, Комітет вирішив:

 1. Інформацію взяти до відома.
 2. Рекомендувати:
 1. Кабінету Міністрів України спільно з центральними органами виконавчої влади:
 • розробити і внести на розгляд Верховної Ради України законопроект щодо обмеження використання пестицидів та агрохімікатів в межах природно-заповідного фонду й інших природоохоронних територій, зокрема встановлення відповідних охоронних зон з особливим режимом природокористування;
 • внести зміни до Державних санітарних правил «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» ДСП 8.8.1.2.001-98, зокрема у частині відкритого застосування отрутохімікатів;
 • переглянути Державний реєстр пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні;
 • розробити відповідні нормативні акти щодо мінімізації впливу діяльності агропідприємств і фермерських господарств на мігруючі види птахів та посилення контролю й відповідальності за застосування отрутохімікатів у сільському господарстві.
 1. Державній екологічній інспекції України, Державній службі України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, Національній поліції України здійснювати в межах повноважень контроль за дотриманням агропідприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства під час застосування пестицидів та агрохімікатів.
 1. Обласним державним адміністраціям:
 • розглянути питання стосовно заборони застосування пестициду бродіфакуму (згідно норм статті 49 Закону України «Про тваринний світ») спільно з Міндовкілля та Мінагрополітики;
 • надавати роз’яснення на місцях про дотримання правил використання і застосування отрутохімікатів.
 1. Звернутися до Генерального прокурора з проханням взяти під особистий контроль 9 кримінальних проваджень, які наразі відкриті у Херсонській області за фактом загибелі птахів.
 2. |!| II IIII IIII

  Повернутися до розгляду питання на одному із наступних засідань Комітету.

5.Рішення Комітету направити до Кабінету Міністрів України, Офісу Генерального прокурора, Державної екологічної інспекції України, Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, Національної поліції України, обласних державних адміністрацій.

 

        Голова Комітету                                                                                      О.Бондаренко

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь