150 років від дня народження Василя Стефаника

Дата: 14.05.2021 14:07
Кількість переглядів: 643

Фото без опису

150 років від дня народження Василя Стефаника

Василь Стефаник

(1871-1936)

Народився майбутній письменник в сім’ї заможного селянина у селі Русові на Івано-Франківщині. Початкову освіту отримав у місцевій школі, середню поїхав здобувати до польськомовної гімназії у місті Коломия.

Під час навчання в Коломийській гімназії брав активну участь у роботі таємного гуртка «Покутська трійця», за що його разом із товаришами виключили з навчального закладу.

Завершив середню освіту Василь Семенович у німецькомовній гімназії міста Дрогобич. Саме тут Стефаник познайомився з Іваном Франком, що значно вплинуло на подальшу діяльність та творчість.

Згодом продовжив навчання на медичному факультеті Ягеллонського університета у місті Краків. Лікарем так і не став, адже присвятив себе літературній, публіцистичній та громадсько-політичній діяльності. Ще студентом приєднався до організації «Академічна громада» та товаришував із Іваном Трушем, Богданом Лепким, Михайлом Бойчуком. Став членом «Українсько-руської радикальної партії» Франка.

Перші новели 26-річного автора були надруковані у чернівецькій газеті «Праця»: «Виводили з села», «Лист», «В корчмі», «Синя книжечка», «Сама-самісінська». Саме вони привернули увагу літературної громадськості до новатора-новеліста.

Перша збірка новел була опублікована у 1899 році у Чернівцях і принесла 28-річному письменнику захоплення та визнання критиків та колег.

Як пов’язаний з Австро-Угорщиною?

З Австро-Угорщиною пов’язана в першу чергу політична кар’єра та діяльність Василя Семеновича. У 1908 році 37-річний діяч був обраний послом до австро-угорського парламенту, згодом ще один раз переобирався.

Таким чином, Василь Стефаник протягом десяти років захищав інтереси українського селянства з парламентської трибуни та періодично проживав у Відні.

З Віднем також пов’язаний другий період творчості письменника, що розпочався у 1916 році після тривалої перерви з написання новели «Діточа пригода». Далі він написав новелу «Марія», яку присвятив пам’яті Івана Франка.

Цікаві факти

- Першою публікацією була стаття «Жолудки наших робітничих людей та читальні», єдина, яку автор підписав псевдонімом Василь Семенів.

- Творча спадщина налічує 72 новели. Усі твори вражають реалістичністю зображених персонажів, оринігальністю стилю та художньою досконалістю.

- Іван Франко писав про Стефаника у 1901 році: «Письменник, яким уже нині можемо повеличатися перед світом».

- У 1928 році уряд Радянської України призначив йому особисту пенсію за заслуги у розвитку літератури. Однак у 1933 році він відмовився від неї, дізнавшись про штучний голодомор. Довідавшись про це, митрополит Андрей Шептицький допомагав письменнику матеріально.


Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь