Пенсійний фонд інформує!

Дата: 17.05.2021 11:55
Кількість переглядів: 1203

Легальна заробітна плата - гарантія соціального захисту громадян

Останнім часом усе частіше доводиться зустрічатися з таким явищем, як використання найманої праці без оформлення трудових відносин. Найчастіше таке спостерігається в галузях торгівлі, сфери обслуговування, транспорту, будівництва. Використання найманої праці без офіційного оформлення трудових відносин призводить до позбавлення громадянина права на працю, відпочинок, матеріальне забезпечення у разі хвороби, повної або часткової втрати працездатності, настання безробіття, пенсійного забезпечення. І це далеко не всі ризики для найманих працівників.

Погоджуючись на роботу без оформлення, такий працівник автоматично та власноруч позбавляє себе права вимагати від роботодавця забезпечення належних умов праці, оплати праці на рівні, встановленому державою.

На жаль, сьогодні багато працівників отримують офіційну зарплату на рівні мінімальної або меншу за мінімальну, а решту у «конверті». Це явна ознака прихованої зайнятості, коли людей оформляють на роботу погодинно, проставляють їм у табелі робочого часу 2 або 4 години, тоді як вони працюють по 8 годин на день. Відповідно й офіційна зарплата за 2 або 4 години, а решта - «у конверті».

Відповідно до норм чинного законодавства, лише за умови офіційно нарахованої заробітної плати та сплати роботодавцем внесків залежить набуття страхового стажу. Якщо ж сума нарахованої заробітної плати, з якої сплачені внески, менша за мінімальний розмір, до страхового стажу зараховується неповний місяць і обчислюється пропорційно одержаній заробітній платі. А низька заробітна плата впливає на коефіцієнт, який враховується при обчисленні пенсії

Трапляються випадки, коли працівники не знають про те, що їхня заробітна плата значно відрізняється від тієї, яка значиться у відомостях нарахування заробітної плати та зазначена у поданій звітності до персоніфікованого обліку в органах Пенсійного фонду.

Сьогодні Пенсійний Фонд України надає можливість громадянам безоплатно отримувати персональні дані за себе: розмір нарахованої заробітної плати, сплату страхових внесків та кількість років страхового стажу, зареєструвавшись в особистому кабінеті на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України (електронна адреса  portal.pfu.gov.ua).

 

Шановні громадяни, пам’ятайте: неоформлені належним чином трудові відносини між працівником та роботодавцем, лишають вас права на отримання соціальних пільг та виплат, гарантованих державою.

Найдієвіший метод боротьби із зарплатою «у конвертах» - це насамперед прагнення самих найманих працівників змусити роботодавців чесно платити заробітну плату із дотриманням вимог чинного законодавства.

 

Головне управління Пенсійного Фонду

України в Запорізькій області

Яким чином до страхового стажу для призначення пенсії зарахувати повний місяць, коли сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є меншою, ніж мінімальний страховий внесок?

 

 

Умови призначення пенсії за віком визначені статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 р. (далі – Закон). Починаючи з 1 січня 2021 року право на призначення пенсії за віком після досягнення 60 років мають особи за наявності страхового стажу не менше         28 років, а з 2028 - не менше 35 років.

Відповідно до статті 24 Закону страховий стаж – період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

 Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення відповідної доплати до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Порядок здійснення такої доплати визначений пунктом 15 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 (далі - Інструкція).

Доплатити до мінімального страхового внеску за період роботи з 01.01.2004 р. по 31.12.2010 р. може будь-яка особа, яка підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, але має не повні відпрацьовані місяці страхового стажу. Громадяни, які бажають здійснити доплату подають до органів Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії заяву згідно з додатком до Інструкції.

Спеціалісти Фонду складають повідомлення–розрахунок на підставі даних персоніфікованого обліку, в якому зазначається сума доплати. В свою чергу, застрахована особа здійснює відповідну доплату протягом 10 календарних днів з дня отримання такого повідомлення.

Після здійснення доплати застрахована особа формує і подає до органів Пенсійного фонду сама за себе відомості про суми доплат згідно з додатком до Інструкції. В них зазначають місяць та рік, за який проведено нарахування, суму, з якої сплачено внесок та суму доплати.

При цьому слід зазначити, що доплата не здійснюється за місяці, в яких відсутні нарахування страхових внесків. Тобто, зазначені доплати здійснюються у разі необхідності зарахування неповного місяця роботи до страхового стажу як повного, і саме в тих випадках, коли застрахована особа працювала неповний робочий час (неповний робочий день, неповний робочий тиждень), знаходилась у відпустці без збереження заробітної плати тощо.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь